Expedice Tre Kronor

Včera jsem se vrátil z týdenního eurotripu s přáteli. Po velmi dlouhém plánování (prakticky celý rok po hospodách :)) jsme se rozhodli pro trasu Neměcko (Jesteburg) -> Dánsko (Kodaň) -> Švédsko (Stockholm) -> Polsko (Kolobřeh). Byl to vydařený výlet, 4000 km a roztodivné zážitky.

Německem jsme jen profrčeli, ubytovali se těsně u Hamburgu a na druhý den jsme vyrazili do Kodaně, půvabným, lež drahým mostem přes moře. Kodaň je krásné město o velikosti Brna, taková malá Paříž. Všude dojdete pěšky, je tam prostě hezky a čisto a spousta památek. Klídek.

Stejně tak bylo ve Stockholmu, hezky, čisto, ale pekelně draho. Parkování na den v centru vyjde zhruba na 700 Kč, místa zadarmo neexistují. Dokonce i domorodí platí. Naštěstí ne o víkendu, ale to jsme nevěděli. Podívali jsme se do muzea lodi Vasa a prošli si noční Stockholm, omylem jsme narazili na Nobelovu akademii a jiné zajímavosti. Byli jsme ubytovaní v hotelu bez obsluhy, se zámkem na kód, což bylo velké pozdvižení, pocit jako 007. Švédský venkov je nádherný.

No a pak přišel kulturní šok, Polsko. Samotný Kolobřeh je krásné turistické letovisko u moře (18 stupňů, mmm bradavky tuhnou), nicméně Polsko jako takové, bohužel jako Česko, je prostě jiná liga. Při cestě k moři co metr to pohozená PETka, lednička atd. Rozbořené domy, rozbité silnice, vidláci. Ale aspoň je tam levno, takže jsme jedli a pili jako králové.

Mezitím jsme ještě dvakrát stanovali ve Švédsku u jezera a pak v lese. Slunce zapadalo až někdy v 11 a příroda byla krásná. Akorát najít vhodné místo nám zabralo hodně času a nafty.

Ještě několik trapných poznámek a pak několik fotek.

 • Německé dálnice jsou úžasné. Dánské a Švédské taky. Zadarmo, perfektní stav.
 • Rybí prsty nejsou náhražka ulovené ryby (nebralo nám) a na ohni se opéct nedají.
 • Vysočina to jistí.
 • Všechny hlavní města jsme projeli se staženou střechou a s tímto hitem.
 • Polské disko na POLO TV je ztělesněním pekla.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

5 komentářů u „Expedice Tre Kronor“

 1. Paráda!

  Jízdu luxusním Kabrioletem a kempování u jezera ve Švédsku závídím!

  V Kodani jsem byl jen o půlnoci na nádraží, ale i tak ve zanechala pozitivní dojmy…

  A v Polsku jsem viděl oproti nám docela uklizeno, ale věřím, že to tam mají podobně.

  Snad mi brzo nějaká další cesta výjde… I když trip autem je určitě víc cool než bus. Musím si koupit auto. :)

  1. Ve více lidech vyjde levněji a rychleji. Obojí tak 2x míň než vlak+bus :)

   To co jsem z Polska viděl, nemůžu chválit…až na opravdu ty turistické destinace, a to jen hlavní cesty :D Navíc když se tě zeptají, jestli umíš “po polsku” nebo “po německu”, a oni sami neumí snad ani jedno … :)

   1. Tak do Švédska a zpět jsem to měl za 1500kč… Litvu pak zvládli někteří mi kolegové za šest euro, já tedy za 76 ale to se bohužel nedalo už nic dělat… :D

    Autem to hlavně musí být pocitově lepší a větší sranda.

     1. Jednoduše. :)

      U Švédska jsme odkoupili dárkové poukazy od nějakých studentů, co je dostali od školy… Mno a společnost co jezdí z Prahy do Litvy prodává první jízdenky z každého spoje takto zadarmo. Kupovali to když byly na Islandu (kde jsem bohužel nebyl :() a já až později za plnou cenu.

      Cesta na Island a zpět je tuším stála kolem pěti tisíc, ale nerad bych kecal.

      Polsko bylo za cenu “normální” takže cca 300kč českým dráhám a 500kč za auto z Ostravy do Katowic. Zbytek už nevím. :)

      Cestovat za levno se dá, jen musí být člověk pohotový a moc si nevybírat destinaci ani datum. :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *