Na komára s velbloudem?

Znáte ten problém. Chci si udělat úplně jednoduchý web – 3 podstránky, menu, hlavička, nic víc. Mám na to použít nějaký redakční systém (WordPress,..)? To je přece zbytečné nasazovat takového molocha, raději si splácám nějakou vlastní splácaninu. Ale proč?

 • strávím nad tím čas a energii
 • výsledek nebude dokonalý, bude chybový
 • všechno si budu muset napsat sám
 • systémové nároky? zanedbatelné

Ale přesto tak lidé přemýšlí. Jiný příklad – mám nádobí umýt v myčce nebo ručně? Je to přece jenom pár talířků, to do myčky dávat nebudu. Opět stejný problém. Pak jste u toho, že umýváte nádobí 3x denně.

Další problém. Mám slevový kupon na 100 Kč do obchodu, kde dané zboží stojí 500 Kč. V jiném obchodě stojí 350 Kč a líbí se mi více. Ale já ho přesto nakoupím v tom dražším, abych využil můj slevový kupon.

Snad je z těch příkladů zřejmé, co tím chci říct.

Ale proč? Je to síla zvyku? Je to nějaký blok, který nás nutí dělat věci méně efektivní cestou kvůli vidině falešného ušetření něčeho? Někdy je dobré přemýšlet čistě pragmaticky a zamyslet se nad věcmi z jiného pohledu. Někdy zas ne. Je to souboj ritualismu a inovace.

261 Comments

 1. To znám, další příklad člověk nakupuje v hypermarketu a vidí slevu 10 Kč a volá někam, ahoj Franto mám vzít chleba je v akci ušetříme 10 Kč a v tu chvíli již provolal 5 Kč.

  Nebo lidi čekající na zastávce 10 minut, aby autobusem popojeli o dvě zastávky dál.

  Dle mého za to hodně mohou zažité stereotypy, člověk nerad mění jistotu za nejistotu.
  Kdysi jsem o tom psal na blogu malou úvahu.
  http://www.mojeokoli.cz/index.php?a=63

  PS: s těmi šachy nahoře na fotce mě úplně provokuješ k akci pořídit si eshop s šachy. Částečně za to děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)