Proč tolik IT hejtu?

Nevím, jestli je to záležitostí i jiných odvětvích a v IT to jde jen moc vidět (kvůli tomu, že se v IT pohybuji), nebo je to čistě záležitost IT. Ten neskutečný hejt, když někdo dělá něco jinak.

Z uživatelského pohledu stačí používat jiný operační systém nebo programy. Každý zná flamewors a měření pindíků. To je úplně jiná kapitola…

Z pohledu programování stačí používat technologii jiným způsobem, než byla zamýšlena. Dělat věci “na svojí úrovni” programování. Dělat to jinak, než to dělá hater.

Každý si prochází nějakým vývojem, já se třeba snažím u každého dalšího projektu zlepšovat a zkoušet nové věci a někdy také nechápu, jak jsem mohl v minulosti vyplodit takové strašné věci. Ale to je snad normální. Jak jinak bych se to měl naučit? Pokud neděláte na věci, která ohrožuje lidské životy nebo peníze (přímo), pak je to fuk.

Nejvíc srandovní je to od lidí, kteří ještě donedávna bastlili tak jako vy, pak objevili Ember nebo Nette a naráz jsou ultra hyper moderní programátoři a early adopters, kteří to dělají tak, jak se to dělat má.

Podle mě je důležité odhadnout svoje schopnosti a podle toho se rozhodnout, zda jít do konkrétního projektu, zda na to máte. Protože zákaník většinou moc nerozumí tomu, jak mu to vevnitř funguje, pro něho je důležitý výsledek. Pokud mu ale v kódu uděláte bordel, navenek to nemusí poznat, pozná to až programátor, co přijde po vás (a nebo vy sami). To je pak někdy špatně.

Na tom, že vám někdo zkritizuje práci s tím, že “takhle se to nedělá”, není vlastně nic špatného. Co mě na tom ale štve je fakt, že za svojí klávesnicí vám ten hater vysere často dost škaredá slova a je hodně agresivní, arogantní a povýšený. Je to vidět na Webtrhu a na jiných fórech, taky na Twitteru. Vsadil bych se, že při osobním kontaktu by ten bořík držel hubu a krok.

2 Comments

  1. Zrovna dneska jsem koukal na video z Tedu, kde třináctiletá dívka vykládala jak se snažila přesvědčit výrobce dětských troub aby je vyráběli v chlapeckých barvách… Samozřejmě došlo i na povídání o Hejtu… Dostala jich fakt hodně, ale nevzdala se a teď se ta trouba vyrábí i v modré barvě. Její poučení? “Haters gonna hate.”

    Já už jsem se to snad už naučil nevnímat. Spíše se bavím při čtení komentářů tupostí jejich autorů. Leč občas to prostě ujede… Ale chce to čas a tréning. :)

    1. jj :) v tomhle článku jsem spíš měl na mysli to povyšování a drzost IT “expertů” nad ostatní, i když sami byli před časem na jejich úrovni :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)