Sociální informatika, sbohem a šáteček. A bakalářka!

Už je to nějaký ten týden co jsem nakonec zdárně ukončil studium sociální informatiky na FI MUNI. Chtěl bych k tomu napsat pár řádků, spíše takový štěk. Ještě na té škole totiž chci studovat :D

Je to obor nový, trpí klasickými nemocemi typu nenavazující / neexistující povinné předměty v doporučené skladbě, překvapivými a někdy pohrdavými pohledy zainteresovaných učitelů, celkovou nevědomostí o tom, co to vlastně je atd.

To o čem je sociální informatika, jsem asi pochopil. Je to ale podle mě trochu něco jiného, než lehké IT předměty smíchané s klasickou sociologií a surveys, okořeněné nějakým rozpoznáváním řeči z rychlíku. Naprosto to spolu nesouvisí. Je to jako studovat dva různé obory napůl, nepodchytil jsem žádnou návaznost mezi IT a sociologií, která by stála za zmínku.

Flákal jsem to, takže u státnic to byly nervy. No tato kapitola je za mnou, po sociologii mi bude možná smutno a v září pokračuji pravděpodobně na SSME, což je zase nějaký hybrid theory :)

PS. A pokud si chcete prohlédnout mojí bakalářku, tak prosím. Psal jsem to prakticky, takže bych klidně řekl, že některé věci jsou fakt dobré. Například český návod na Cordova workflow. Jinak je to ale naprosto trapná formální věc. Zde ke stažení – Multiplatformní vývoj v HTML5.

Mohlo by vás zajímat:

6 komentářů u „Sociální informatika, sbohem a šáteček. A bakalářka!“

 1. “Je to jako studovat dva různé obory napůl, nepodchytil jsem žádnou návaznost mezi IT a sociologií, která by stála za zmínku.” Tak stejný pocit jsem měl u mé Ekonomie a Informatiky.

  Bohužel člověk nemá ani v jednom oboru žádnou úlevu oproti lidem co studují jen jeden… Což ti lidi obvykle nechápou, a pak na tebe čumí a nevěří, že máš studium těžší než oni. :)

  Odkaz na bakalářku po mne chce přihlášení, jinak bych rád nahlédl- dle názvu by mi to mohlo i něco dát. Tak snad to není až moc formální. ;)

  1. Tak už by tam měl být neautorizovaný odkaz :)

   Ano, na to jsem narážel stále. V sociologii “vy už jste určitě četli X a měli předmět Y” a já aha :D V informatice ani ne, tam jsme měli opravdu ty základní věci. Krom rozpoznávání řeči, to je největší kravina na světě.

   Navíc mě u tohoto oboru přišlo, že onu souvislost nevidí ani sami učitelé. Ba ani tvůrci toho oboru.

   1. Tož projel jsem si to v práci, pár kapitol přečetl a asi ok – jen je tam málo obrázků. :D

    Každopádně když bych se tomuhle chtěl teď věnovat, tak si určitě projdu ty frameworky a postupy, co tam máš napsaný.

 2. Krásně a pravdivě napsané. Jinak bakalářka super a hru si občas zahraju, když se zrovna musím učit nebo dělat něco do práce :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *