Vzdal ses všeho abys mohl být konečně svobodný…

…udělej ještě krok, vzdej se i svobody. (Lipo 2011)

Minimalismus je směr (no já spíš myslím nějaký dočasný hype), kterému podléhá čím dál tím větší množství bloggerů.  Člověk by snad nabyl dojmu, že celá IT komunita je minimalismem posedlá.

Minimalismus, tak jak nám ho předkládají bloggeři-evangelisté by se dal shrnout asi takto: zbav se skoro všeho, neměj žádné cíle, budeš mega svobodný.

Přitom Blogger obecný je obvykle člověk, který má sice zálibu v IT, ale ta se omezuje leda tak na čtení živě.cz případně zjišťování novinek o smartphonech.

To, že vám takový blogger tvrdí, že si vystačí s malým notebookem, dokonce jen s touchpadem, jednoduchou Nokií bez systému, že mu vlastně stačí Chrome OS a že pro běžnou práci na počítači stačí nějaký netbook Intel Atom, to vše je pravda. Jemu to stačí, ale člověku co na počítači dělá něco jiného než kancelářskou práci rozhodně ne. Takový programátor by asi plival síru.

Konec konců, ať si klidně minimalismem žijí (resp. o tom píšou…). To není vaše starost. Jen se neomezujte vírou, že vám to přidá na svobodě.

 

Mohlo by vás zajímat:

5 komentářů u „Vzdal ses všeho abys mohl být konečně svobodný…“

 1. “zbav se skoro všeho, neměj žádné cíle, budeš mega svobodný.”
  To je trochu nepochopení… Absolutní.

  Já sám se za minimalistu považuji a to nejen na webu ale i v životě. Minimalismus je pro mě o tom, že mám dost peněž na to abych si mohl koupit kdejakou hovadinu, ale nekoupím si ji, protože ji nepotřebuji. Je to boj proti:”konzumerismu” kdy si lidé dělají radost, tím že si něco koupí, chvíli se stím pomazlí a pak to odloží a dívají se co by si koupili dál a je jedno zda je to notebook za dvacet tisíc pro studentku které by bohatě stačil netbook za šest, nebo touha po ferarri (protože až ho budu mít tak budu přece štastný!). Však se občas stačí podívat do obchodních center, které jsou od rána do večera nacpány k prasknutí.

  Minimalismus je o tom, že mám počítač který dostačuje mým potřebám (i když si můžu koupit osmijádro). O tom, že mám uklizeno na pracovním stole a i všude jinde a když něco potřebuji, tak nemusím půl hodinu přehrabovat bordel ale prostě sáhnu. O tom, že přemýšlím před nákupem zda danou věc opravdu budu používat nebo mě bude bavit pár dní a pak jí odložím do skříně.

  Ale také může být i o webu, osobně doporučuji tento článek:
  http://www.mnm-list.cz/minimalni-web/
  což vlastně na tvém blogu dodržuješ (chválím design). Ale komentáře určitě neruš. ;)

  1. No, jako nic se nemá přehánět, tak bych to možná shrnul…jistě mít pořádek a přehledný web je dobré, mě spíš serou ty krajní minimalisté co ti to tlačí, že to je zbytečné, toho se zbav atd…

   1. Můžeš dát nějaký odkazy?

    Minimalisté, které znám já na to jdou volnou cestou a doporučení, ptát se sám sebe:”Opravdu to používám/potřebuji?” Protože chápou, že co je zbytečné pro ně může být užitečné pro někoho jiného.

    Jednoduchou Nokii 108 bez systému jsem si nedávno pořídil, ale jen protože smartfone s Androidem jsem vrátil jako nepoužitelnou věc a můj stařší hloupý telefon už mi nestačil. Ta Nokia je skvělý telefon a uživám ho ke své spokojenosti – teď si přes něj třeba na reproduktorech pouštím muziku.

    Po malém notebooku taky trochu toužím, jenže stroj, který by nahradil můj aktuální a ještě ho výkonem přetáhnul (opravdu jen nepíšu blog a nečtu živě), a jenž mám opravdu dobře ohmataný z práce stojí 30k. Což by teďka po výplatě nemusel být problém, ale ptám se:”Stojí to za ten užitek? Když mi stačí ta položená základní deska na dřeveném prkýnku? Spíše ne.”

    Stejně tak jsem nakonec rovnou nekoupil zrcadlovku ale stařičký digitál se stejnými hejblátky abych se to prvně naučil až mi nebude dostačovat přejdu o level výš.

    1. Odkazy sem dávat nebudu, tento článek nebyl namířen proti tobě :) ale proti určitým minimalistům se zájmem v IT, kteří na PC nedělají nic jiného než web/blog a tudíž tvrdí, že nic silnějšího nepotřebuješ…asi tak. Neber to doslova, tady na blogu jsou spíš takové pocity.

     Každý používáme věci jinak a já bych už dnes bez smartphonu trpěl (stejně tak bych trpěl s Androidem :)) – a nemyslím si, že je na tom něco špatného. A nějaké to BMW a nadupaný komp bych samozřejmě taky chtěl. So what? :)

     1. Škoda, i když nechápu důvod – přecejen jsou odkazy základ Internetu.

      Já si to osobně neberu, jen je pro mě minimalismus zajímavé téma a nemám se o tom v moc s kým bavit, takže jsem se možná nechal trochu unést. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)